تست و عیب یابی فیبر نوری

تست و عیب یابی فیبر نوریفیبر نوری هسته مرکزی ارتباطات امروزی است. ارتباط فیبر نوری بستر ارتباطی حساس دیتا سنتر ها، Backbone شبکه و ارتباطات راه دور می باشد. از آن جایی که درخواست افزایش سرعت روند رو به رشدی را دارد و کندی و قطعی در ارتباط باعث اخلال در ارتباطات می گردد. لذا تست و عیب یابی فیبر نوری شبکه راه اندازی شده و رفع خرابی های بوجود آمده قسمت مهمی از اجرا و نگهداری شبکه فیبر نوری می باشد.

تست فیبر نوری

برای تست فیبر نوری از روش های مختلفی استفاده می کنیم. نحوه تست فیبر نوری استفاده از یکی از روش های عنوان شده در زیر و استفاده از تجهیزات تست فیبر نوری می باشد.  کلیه خدمات تست فیبر نوری در محل شما انجام می پذیرد.

تست فلوک فیبر نوریتست فلوک فیبر نوری

یکی از تجهیزات تست و عیبر یابی فیبر نوری فلوک می باشد. تست فلوک با استفاده از روش های خاص تمامی پارامتر های مهم در ارتباط را مورد آزمایش قرار می دهد.

تست و گزارش قطع بودن کابل

آزمایش کیفیت کابل و تجهیزات به کار رفته

آزمایش کیفیت فیوژن های زده شده

گزارش خمش بیش از حد کابل

در نهایت در صورت عدم وجود مشکل لینک را مورد تایید قرار می دهد.

تست OTDR

تتست otdrست فیبر نوری OTDR بوسیله دستگاه تست OTDR که یک وسیله اپتو الکترونیک است برای آزمایش لینک فیبر نوری به کار می رود. این دستگاه یک سری از پالس های نوری را به داخل فیبر ارسال می کند و مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد. این دستگاه امپدانس داخل کابل را اندازه گیری نماید، قدرت سیگنال برگشتی را اندازه گیری نماید و در نهایت یک نمودار ترسیمی را در اختیار ما قرار دهد.

بوسیله دستگاه OTDR طول فیبر، افت سیگنال و محل قطع فیبر را پیدا می کنیم.

انواع دستگاه تست OTDR

دستگاه OTDR با قابلیت کامل

این دستگاه مدل سنتی این دستگاه است. این وسیله دارای تمام امکانات بوده و عموما سنگین تر، با قابلیت حمل کمتر به نسبت مدل دستی می باشد. با وجود وزن زیاد در مقایسه با مدل های اولیه دستگاه های OTDR بسیار سبک تر می باشد. این دستگاه ها عموما دارای یک یونیت اصلی با قابلتی نصب انواع ماژول بر روی آن می باشند. این دستگاه بازه اندازه گیری زیادی را پشتیبانی می کند و صفحه نمایش رنگی بزرگی را دارد. مورد استفاده این دستگاه بیشتر آزمایشگاه و برای اندازه گیری مقادیر دشوار در تست و عیب یابی فیبر نوری به کار می رود. منبع تغذیه این دستگاه ها برق متناوب یا باتری می باشد.

مدل دستی و پیدا کننده قطعی کابل

این مدل از دستگاه تست OTDR برای استفاده در محل های اجرا شده فیبر طراحی شده و قابلیت حمل را دارد. منبع تغذیه این مدل عموما باتری می باشد.  مدل دستی ارزان قیمت OTDR برای استفاده آسان، دارای وزن کم و پیچیده OTDR طراحی شده و اطلاعات را جمع آوری و تحلیل می نماید. این دستگاه نسبت به مدل کامل دارای امکانات کمتری می باشد و با نرم افزار بر روی کامپیوتر اطلاعات را تحلیل می کند. مدل دستی OTDR بیشتر برای اندازه گیری طول فیبر و پیدا کردن محل قطع، نقاط دارای افت زیاد، انعکاس بالا، افت دو سر فیبر و افت قدرت سیگنال استفاده می شود.

تست لیزر فیبر نوریتست لیزر فیبر نوری

فیبر نوری امواج نور متمرکز را انتشار می دهد. یک روش سریع و آسان برای پیدا کردن لینک های فیبر شماره گذاری نشده و یا قطع بودن فیبر استفاده از لیزر های موجود در بازار می باشد. در صورت تاباندن نور لیزر در یک سر فیبر در انتهای آن نور می بایست قابل مشاهده باشد. این روش برای تست اولیه و رفع ایراد سریع به کار می رود و ملاک عملکرد صحیح فیبر نوری تست OTDR و فلوک می باشد.